GeoGuide
    GeoGuide
    GeoGuide
 
Новини | Довідники | Законодавство | Конференції | Каталоги | Публікації | Про сайт
Всі довідники: Картографія Геодезія Астрономо-геодезія Геоінформатика GPS & ГЛОНАСС ДЗЗ та фотограмметрія Тлумачник
     
 
Партнери

Сайт "Географія в Україні"
Сайт "Географія в Україні"

Сектор геоінформаційних технологій та геомоніторингу, ХНУ ім. Каразіна
Сектор геоінформаційних технологій та геомоніторингу, ХНУ ім. Каразіна

 

Терміни та визначення

 

Паводок
Русский: Паводок
English: Freshet

нерегулярне нетривале підвищення рівня й витрати води в річці внаслідок швидкого танення снігу (під час відлиг), злив, пропускань води з водосховищ та ін. На відміну від повені, паводок може відбуватись в будь-яку пору року. Паводки становлять серйозну небезпеку для багатьох регіонів України; найчастіше спостерігаються на річках Карпат (протягом року) та Кримських гір (узимку й навесні).

Палеонтологія
Русский: Палеонтология
English: Paleontology

наука, що вивчає рослинні й тваринні організми минулих геологічних епох в їх історичному розвиткові та взаємозв’язку з довкіллям за викопними рештками та слідами їхньої життєдіяльності. Палеонтологія тісно пов’язана з екологією, багатьма біологічними і геологічними науками.

Пам’ятка природи
Русский: Памятник природы
English: Natural monument

окремий природний об’єкт, що має наукову, історичну або культурно-естетичну цінність (наприклад, водоспад, печера, дуже старе дерево, геологічне відслонення, джерело). На території пам’яток природи заборонено будь-яку діяльність, що може зашкодити їй. До пам’яток природи віднедавна відносять також невеликі території, зайняті популяціями рідкісних і реліктових видів. В Україні налічується 124 пам’ятки природи державного значення й близько 3 тисяч – місцевого.

Пандемія
Русский: Пандемия
English: Pandemia

епідемія, що охоплює населення всього світу або більшої його частини (наприклад, пандемія грипу, СНІДу).

Панхроматичне (моноспектральне) зображення
Русский: Панхроматическое (моноспектральное) изображение

Зображення сцени, отримане технічним засобом ДЗЗ в одному спектральному каналі

Параметри картографічної проекції
Русский: Параметры картографической проекции
English: Map projection parameters

Сталі величини, що входять у рівняння картографічної проекції.

Парниковий ефект
Русский: Парниковый эффект
English: Greenhouse effect

нагрівання нижніх шарів атмосфери внаслідок того, що порівняно короткохвильове сонячне випромінювання видимого діапазону проникає в атмосферу й поглинається в основному тільки на поверхні Землі, нагріваючи її. Вторинне теплове випромінювання, що йде від Землі, поглинається компонентами атмосфери (вуглекислий газ, водяна пара) значно більшою мірою, ніж те, що надходить. Тому збільшення концентрації в повітрі зазначених компонентів перешкоджає тепловому випромінюванню Землі вночі, проте не впливає на поглинання сонячної енергії її поверхнею вдень. У результаті порушується тепловий баланс, що проявляється в підвищенні температури поверхні Землі та приземного шару повітря. Цей феномен і називають "парниковим ефектом" за аналогією з парником, скляний дах якого пропускає всередину більше сонячних променів видимого діапазону, ніж назовні довгохвильового випромінювання з парника.

Збільшення концентрації вуглекислого газу в атмосфері (внаслідок спалювання вугілля, торфу, нафти, природного газу, знищення лісів) може призвести до підсилення парникового ефекту з наступним глобальним підвищенням температури Землі.

Крім вуглекислого газу парниковий ефект спричиняють ще й інші гази – метан, оксиди азоту, фреони, вміст яких в атмосфері через людську діяльність стрімко зростає.

Парсек
Русский: Парсек
English: Parsec

З 1922 року одиниця відстані в астрономії. Походить від термінів паралакс і секунда. 1П – відстань, з якої видно радіус орбіти Землі під кутом 1². 1П = 30.857×1012 км.

Педосфера
Русский: Педосфера
English: Pedosphere

ґрунтовий покрив Землі, частина біосфери – продукт спільного впливу клімату, рослинності, тварин і мікроорганізмів на поверхневі шари гірських порід; середовище проживання ґрунтових організмів.

Пелагіаль
Русский: Пелагиаль
English: Pelagic zone

водна товща (від поверхні до дна) озер, морів, океанів, що населена пелагічними організмами.

 

1 2 3 4 6 7 8 » В кінець

Оголошення

Запрошуємо
ГІС-Форум "Освіта. Наука. Виробництво" - 2015
ГІС-Форум-2018
 
м. Харків
14-16 березня
2018 р.

 
 
GeoGuide на Фейсбуці  GeoGuide у ВК
Новини | Публікації | Довідники | Законодавство | Конференції | Каталоги | Про сайт
GeoGuide, 2009-2018, info@geoguide.com.ua